Kohde sijaitsee Uuttanan järveen kuuluvan ja sen pohjoisosassa sijaitsevan Mustalahden länsirannalla, noin 200 metriä entisen Ainilan leirikeskuksen pohjoispuolella. Entisen leirikeskuksen luoteispuolella, korkean, muinaisen rantörmän päällä kulkee mökkitie kohti pohjoista.
Tien pinnasta on inventoinnin yhteydessä löydetty kvartsi-iskoksia. Paikalla on myös havaittavissa epämääräisiä painanteita, jotka saattavat olla asumuspainanteita. Alue on ollut muinoin saari, jonka pohjois-länsirannalla asuinpaikka on sijainnut.
Lähellä sijaitsevat kivikautiset asuinpaikat Jämsänkoski 36-38, Mustalahti 2, 3 ja 4.
Tarkastuksessa 2025 tien pinnassa ei havaittu iskoksia. Tie oli hyvin tasainen, sitä on mahdollisesti lanattu. Metsässä oleva muinaisjäännösalue vaikutti koskamattomalta. Muinaisjäännösalueen pohjoisrajan viereen on pystytetty frisbeegolfkori.
Skapat: 26.9.1997 Senaste förändring: 5.9.2025
Undersökningar
Timo Jussila inventering 1994
Fynd: KM 28284
Anmärkningar: Löydöt ovat kvartsi-iskoksia.
Skapat: 1.1.1900 Senaste förändring: 9.12.2005
Noora Hemminki, Keski-Suomen museo besiktning 2025
Anmärkningar: Kohde tarkastettiin samalla kun muutenkin paikalla Mustalahti 2 tarkastuksen vuoksi
Skapat: 5.9.2025
Den nedladdningsbara filen kan innehålla bilder, kartor eller annat innehåll som är upphovsskyddat. Filens upphovsrätt hör till rapportens upphovsman och till övriga i rapporten nämnda aktörer. För vidare bearbetning av materialet bör tillstånd erhållas av innehavaren av upphovsrätten.