Sävträskin eli Sävijärven kylässä oli 1540- ja 1550-luvuilla 16–19 veronmaksajaa ja seitsemän veromarkkaa. Osasta kylän tiloista muodostettiin 1600-luvun alkupuolella säteri eli myöhempi Liljendalin kartano. Samuel Broteruksen kartalle on merkitty kartano Ålhusbäckenin eteläpuolelle. Puron pohjoispuolella on kolme erillistä tonttimaata ja yhteensä kahdeksan taloa. Muistona kartanoa edeltävästi puron eteläpuolisesta kylätontista on kartalle jonkin matkaa kartanosta etelään merkitty Tompten ja sen vierelle oleva autioitumisesta kertova musta piste. Alueella on ollut rakennuksia 1800- ja 1900-lukujen taitteessa.
Alue on nykyään autiona ja siellä on lintutorni. Heinää kasvavalla kumpareella on havaittavissa kaksi rakennuksen pohjaa, joista toiseen liittyy kellari. Pohjoisemman rakennuksen koko oli noin 8 x 8 metriä. Eteläisemmän noin 10 x 8 metriä. Rakennukset liittyvät kohteen viimeiseen käyttövaiheeseen.
Skapat: 20.4.2026 Senaste förändring: 11.6.2026
Undersökningar
V.-P. Suhonen, Jouni Taivainen. Teemu Mökkönen, Andreas Koivisto, Sari Långsjö & Päivi Maaranen. besiktning 2026
Skapat: 20.4.2026
Den nedladdningsbara filen kan innehålla bilder, kartor eller annat innehåll som är upphovsskyddat. Filens upphovsrätt hör till rapportens upphovsman och till övriga i rapporten nämnda aktörer. För vidare bearbetning av materialet bör tillstånd erhållas av innehavaren av upphovsrätten.