Nilsiän keskustan länsipuolella ja Ruokosuon kaakkoispuolella olevalla kuivalla kankaalla havaittiin kolme neliskulmaista kuoppamiilua. Alueella kasvaa nuorehkoa talousmetsää.
Aluskasvillisuutena on heinää, sammalta, varpuja ja kanervaa. Hiilimiilut sijaitsevat 15–30 m olemassa olevasta hiekkatiestä. Toisistaan niillä on matkaa 8–10 m.
Eteläisin hiilimiilu, miilu 1, on alueen miiluista selkein ja siitä saatiin kairalla noin 30 cm hiilikerros. Kuoppamiilun pohjalla kasvaa nuori koivu ja sinne oli sijoitettu suunnistusrasti. Kooltaan miilu on 2,5 x 2,5 x 1,4 m.
Miilu 2 sijaitsee miilu 1:stä 8 metriä pohjoiseen. Miilu 2 on kooltaan myös noin 2,5 x 2,5 x 1,4 m. Kuoppamiilusta havaittiin 20 cm sorakerros, jonka jälkeen tuli 5 cm paksu hiilikerros, sitten 4 cm sorakerros ja taas hiiltä. Tämän syvemmälle ei päästy, sillä pohjalla oli kiviä.
Noin 10 metriä miilu 1:stä luoteeseen sijaitsee alueen kolmas hiilimiilu, miilu 3. Se on Mökinmäen hiilimiiluista suurin ja sen keskeltä ei havaittu hiiltä. Sen sijaan kuopan pohjoisvallista saatiin 2 cm selkeä hiilikerros. Tämä voisi viitata siihen, että hiilimiilu on
tyhjennetty hiilistä kuopan keskiosasta. Kooltaan miilu 3 on 3 x 3 x 1,6 m. Sen pohjalla on roskia ja kuntan alla on melko kivikkoista. |