Inventointi 2017:
N-S-suuntainen suunnilleen suorakaiteen muotoinen alue, jonka pituus on runsaat 20 metriä ja leveys noin 15 m. Idän ja lännen puolella aluetta rajaavat matalat kivimuurit sammaloituneista pyöristyneistä kivistä. Alueen itäreunassa on oja, joka jatkuu noin 15 m pohjoiseen ja jonka leveys on 0.7 m ja syvyys 0.5 m. Alueen S-reunaan on kaivettu lapionterän levyinen matala oja, joka hyvinsäilyneenä vaikuttaa resentiltä. Alueen E-puolella rinne viettää poispäin, joten siellä ei ole tarvittu ojaa. Luontopalvelut on raivannut alueelta lepikon ja sammalmättäät ja viljellyt paikalla perunaa vuodesta 1989. Vuonna 2017 kynnetyn alueen mitat ovat 5x7 m.
Skapat: 27.6.2025 Senaste förändring: 27.6.2025
Undersökningar
Tapani Tuovinen (Metsähallitus Luontopalvelut) inventering 2017
Anmärkningar: Lauhanvuoren kansallispuisto, Suojelualueen kulttuuriperintökohteiden inventointi 2017. Raportin kohde 12.
Skapat: 27.6.2025
Den nedladdningsbara filen kan innehålla bilder, kartor eller annat innehåll som är upphovsskyddat. Filens upphovsrätt hör till rapportens upphovsman och till övriga i rapporten nämnda aktörer. För vidare bearbetning av materialet bör tillstånd erhållas av innehavaren av upphovsrätten.