Kuopat sijaitsevat Lukkarinmäenpolun itäpuolella Nikkilän koirapuiston kohdalla,
sekametsää kasvavassa kivikkoisella mäellä. Kuopat liittyvät todennäköisesti Nikkilän kylän historialliseen aikaan.
Pääkohde on mäen länsirinteellä oleva lähes kaksi metriä syvä kuoppa, joka on täynnä risuja. Kuopassa kasvaa puita. Siinä on kookkaat maavallit, joiden koko ulkoreunasta toiseen on 5 x 4 metriä. Kyseessä on todennäköisesti kellarikuoppa, joka on ollut joskus katettu puukatolla, minkä kautta päästy sisään. Kuopan itäpuolella on otettu hiekkaa ja yläpuolella rinteessä on myös kaivelun jälkiä.
Skapat: 3.4.2025
Underobjekt
Kuoppa
Typ: ej definierad
Koordinater ETRS-TM35FIN N: 6695299 Ö: 403881
Beskrivning: Kuoppa on mäen pohjoisrinteellä. Mäen ympärillä on peltoja ja pohjoispuolella junanrata. Mäen itäpuolella on kylänpaikka Nickby (Nikkilä), autio 2 (Söderåkern). Kuoppa on pyöreä ja sammaloitunut. Sen halkaisija on 4 metriä.
Skapat: 3.4.2025
Undersökningar
Antti Laitinen & Johanna Seppä/Museoviraston arkeologiset kenttäpalvelut inventering 2024
Anmärkningar: Kohteet huomattiin inventoinnin valmisteluvaiheessa Lidar-havainnon perusteella. Martinkylän 1770/75 kartalla näkyy mäestä alle 200 m luoteeseen Ollbäcken joessa myllynpaikka, paikka P:
6695464 I: 403718. Se tarkastettiin inventoinnissa. Joenvarsi kasvaa erittäin korkeaa heinää, uoma on kivinen, eikä myllystä näkynyt olevan mitään jäljellä
Skapat: 3.4.2025
Den nedladdningsbara filen kan innehålla bilder, kartor eller annat innehåll som är upphovsskyddat. Filens upphovsrätt hör till rapportens upphovsman och till övriga i rapporten nämnda aktörer. För vidare bearbetning av materialet bör tillstånd erhållas av innehavaren av upphovsrätten.