Saaressa on paikallisten tietojen mukaan ollut hautoja. Raunion mukaan "Eerik Lautamies on kertonut saarta käytetyn louhostyömaiden hautausmaana" (Raunio 1965, s.35).
Kohde tarkastettiin inventoinnin 2024 yhteydessä. Saari on matala ja sen ranta ruovikkoinen. Saaressa on vanhoja kala/verkkomajoja, joiden sisällä näytti olevan mm. puusta tehtyjä rysiä. Osa majoista oli katottomia ja lahoamassa, osa vielä ihan hyvässä kunnossa. Saaren edustalla, joen suussa, on ollut perinteinen lahnan rysäkalastuspaikka. Saari tarkastettiin läpikotaisin ja tehtiin kairauksia maakairalla, mutta mitään selkeää hautauksiin viittaavaa ei löydetty.
Koska saareen kuitenkin liittyy vahva perimätieto hautauksista, jotka liittyisivät alueen louhoksiin, on pidettävä mahdollisena, että saaressa voisi hautauksia olla.
Skapat: 2.4.2025 Senaste förändring: 2.4.2025
Undersökningar
Jouni Taivainen ja Veli-Pekka Suhonen besiktning 2024
Anmärkningar: Saari tarkastettiin louhosinventoinnin yhteydessä, koska siihen liittyy perimätietoa mahdollisista hautauksista.
Skapat: 2.4.2025
Den nedladdningsbara filen kan innehålla bilder, kartor eller annat innehåll som är upphovsskyddat. Filens upphovsrätt hör till rapportens upphovsman och till övriga i rapporten nämnda aktörer. För vidare bearbetning av materialet bör tillstånd erhållas av innehavaren av upphovsrätten.