Lappila ei ole ollut vielä 1560-luvulla kylä. Ryhmäkylätontti on paikannettu Kuninkaan kartaston perusteella ja kohteen rajaus on suuntaa antava.
Kylätontti tarkastettiin kaavainventoinnissa vuonna 2025. Kylätontti on asuttu ja lähes täyteen rakennettu. Tontin eteläosassa oli inventointihetkellä peltoa, joka oli melko korkealla oraalla, eikä pellon tutkiminen ollut siten mahdollista. Tonttia aluetta kierrettiin ja auki olleet teiden pientareet tutkittiin. Irtolöytäjä tai muuta arkeologiseen kulttuuriperintöön liittyvää ei löytynyt. Pihapiirejä ei ollut mahdollista tutkia.
Skapat: 16.10.2014 Senaste förändring: 15.7.2026
Undersökningar
Esko Tikkala, Päivi Taipale ja Eetu Sorvali arkivstudie 2012
Anmärkningar: Päijät-Hämeen maakuntakaava
Historiallisen ajan muinaisjäännösten inventointi
Skapat: 16.10.2014
Hannu Takala, Sampsa Perälä & Johanna Rahtola inventering 2025
Skapat: 15.7.2026
Den nedladdningsbara filen kan innehålla bilder, kartor eller annat innehåll som är upphovsskyddat. Filens upphovsrätt hör till rapportens upphovsman och till övriga i rapporten nämnda aktörer. För vidare bearbetning av materialet bör tillstånd erhållas av innehavaren av upphovsrätten.