Ensimmäisen maailmansodan aikainen puolustusasema, jonka rakennusajankohta on 1914. Kohde sijaitsee korkean kallion huipulla, Siilitie 13:n ja Viikintien välissä. Kallion huippu on pääosin avointa niittyaluetta, mutta siellä kasvaa jonkin verran lehtipuita. Kalliota kiertävät ulkoilutiet ja kallion läpi kulkee ulkoilupolku.
Puolustusaseman vallit ovat kiertäneet kallion huippua, ja torjuntasuuntina ovat olleet kaikki ilmansuunnat. Kohteen eteläpuolelle on johtanut yhdystie, josta on säilynyt lyhyt osuus kallion rinteessä.
Kallion itäosassa on valleja jäljellä noin 40 metriä. Vallin leveys on noin 1–2 m ja korkeus pääosin 0,5 m. Vallien selustasuojana on hiekka- ja kivivalli, jonka leveys on noin 4 m ja korkeus 1 m. Selustasuojan ja vallin välissä itäreunalla on kaksi painannetta, jotka ovat ilmeisesti miltei näkymättömiin maatuneiden tuliasemien paikkoja. Sivustasuojia eli traversseja vaikuttaisi olevan jäljellä viisi. Itäosan vallit ovat paikoin vaurioituneet ja eroosion kuluttamat.
Kohteen länsi- ja pohjoisosa on huonommin säilynyt, sillä vallit tasattiin vuonna 1960, jolloin mäelle oli tarkoitus rakentaa leikkikenttä. Kivimuurien korkeat, hiekasta rakennetut pengerrykset ovat erotettavissa mäen ulkosivuilta, mutta vallien suojanpuolelta ei ole mitään näkyvissä. Kallion lounaisosassa, yhdystien reunalla nurmen alta erottuu tasainen lue, joka on lohkokivistä ladotun pengerryksen päällä. Pengerryksen itäseinän pituus on noin 5 m ja korkeus 0,5 m, eteläseinän pituus kallion reunassa on noin 1,5 m. Kyseessä on ehkä kivivallin alin kerros, joka on säilynyt.
Kohde kuuluu vuoden 1914 rintamalinjaan. Lähimmät samanaikaiset puolustusvarustukset (Tukikohdat 1914: 62–74) sijaitsevat kohteen länsi- ja itäpuolella, Länsi-Herttoniemen, Roihupellon ja Roihuvuoren alueella. Näistä kohde 70 on tuhoutunut, kohteita 71–73 ei ole todennäköisesti rakennettu. |