Ensimmäisen maailmansodan aikainen luola, jonka pohjoispuolelle on aloitettu puolustusaseman rakentaminen. Kohteen rakennusajankohta on 1915–1918. Kohde sijaitsee Porvoonväylän eteläpuolella olevalla korkealla kalliomäellä, pääosin avokalliolla ja sen eteläreunan juurella.
Kohde on jäänyt keskeneräiseksi ja ainoastaan louhintatyöt on ehditty tehdä. Kallioon on louhittu hautoja sekä seitsemän kuoppaa suojahuoneita ja tuliasemia varten. Kuopat ovat pääosin suorakulmaisia, sivujen pituuksien ollessa noin 3–4 m. Poikkeuksena ovat kaksi hautojen päissä olevaa kuoppaa, joista itäisempi on melko epämääräisen muotoinen ja länsiosassa, kallion keskellä oleva taas on melko suuri, kooltaan noin 7 m x 5 m. Haudoista on myös rakennettu alarinteeseen kaksi salaojan uraa, joista toinen johtaa pohjoiseen ja toinen länteen.
Haudat kiertävät kalliota kaarena. Niiden alku- ja loppupää sijaitsevat kallion eteläpuolella olevan luolan läheisyydessä. Kallioon louhittu luola on hevosenkengän muotoinen. Luola on jäänyt keskeneräiseksi, ainoastaan louhinta on ehditty tehdä. Helsingin kaupungin maanalaisten tilojen kartan mukaan luolan pinta-ala on 203 m2 ja korkeus noin 3 metriä. Luola on myöhemmin täyttynyt vedellä. Luolan edustalta johtaa osittain maahan kaivettu, osittain kallioon louhittu hauta kohteen eteläpuolella kulkevalle yhdystielle.
Puolustusaseman länsipuolella on noin 50 m pitkä, maasta ja kivestä koostuva, luode-kaakko-suuntainen valli, jossa on kaksi koilliseen ja kaksi lounaaseen suuntautuvaa, noin 10 m pitkää sivuvallia. Vallien leveydet ovat noin 4 m. Ilmeisesti kyseessä ovat vanhojen räjähdysainevarastojen suojavallit, eikä rakenne liity ensimmäiseen maailmansotaan.
Puolustusasema kuuluu tukikohtaan IV, jonka Kivikon, Jakomäen, Rajakylän ja Kontulan alueella sijaitsevat linnoituslaitteet (kohteet IV:1, 3, 5–14 ja tykkipatterit 69 ja 70, esteet 1 ja 2, yhdystieverkosto ja kaksi kaivoa) muodostavat hyvin säilyneen linnoitekokonaisuuden. Alueella voi muodostaa selkeän kuvan ensimmäisen maailmansodan aikaisen, hajasijoitetun linnoitusjärjestelmän mukaisesta tukikohdasta. Rakennustyöt ovat jääneet osittain keskeneräisiksi, joten alueella pystyy hahmottamaan eri valmistumisasteelle jääneitä linnoituslaitteita sekä ajan rakennusmenetelmiä ja työjärjestyksiä. |