Ensimmäisen maailmansodan aikainen tykkipatteri. Rakennusajankohta 1915-1917.
Tykkipatteri sijaitsee Kontulan ostoskeskuksen itäpuolella. Kolmen tykin patterin rintasuojana on ollut kallioseinämä. Kohde on tuhoutunut osittain metroradan alle ja sen pohjoisosaa on täytetty. Nykyisin näkyvissä on enää osa betonisesta suojahuoneesta, jonka seinässä on linnoitteista kertova kyltti.
1980-luvulla kohteesta oli vielä erotettavissa tykkiasemia yhdistävä hyväkuntoinen yhdyshauta, jossa oli ampumatarvikekomeroita sekä kaksi suojahuonetta, jotka olivat sortuneet.
Aseistuksena on ollut 3 kpl 112 mm:n kenttähaupitsia vuoden 1877 mallia, joiden pääampumasuuntima on ollut koilliseen. Patteri on sijainnut tukikohta III alueella.
Skapat: 7.3.2008 Senaste förändring: 26.6.2017
Undersökningar
Sirkku Laine / Helsingin kaupungin rakennusvirasto inventering 1996
Anmärkningar: Laine, S. 1996. Ensimmäisen maailmansodan aikuinen maalinnoitus Helsingissä. Helsingin kaupungin rakennusviraston julkaisuja 1996:3. Helsinki.
Skapat: 7.3.2008
John Lagerstedt ja Vesa Laulumaa arkivstudie 2014
Anmärkningar: John Lagerstedt ja Vesa Laulumaa: Helsinki. Ensimmäisen maailmansodan linnoitusvyöhyke. Inventointiselvitys 2014. Museovirasto.
Helsingin kaupunkisuunnitteluviraston tilaama selvitys yleiskaavoitusta varten.
Skapat: 26.6.2017
Den nedladdningsbara filen kan innehålla bilder, kartor eller annat innehåll som är upphovsskyddat. Filens upphovsrätt hör till rapportens upphovsman och till övriga i rapporten nämnda aktörer. För vidare bearbetning av materialet bör tillstånd erhållas av innehavaren av upphovsrätten.