Tielinja on merkitty 1760-luvulta peräisin olevalle Hakunilan ja Sotungin isojakokartalle. Peltokäytävät ja -aitaukset paljastavat kuitenkin sen, että tie on ollut olemassa jo Samuel Broteruksen kartoittaessa Hakunilan ja Sotungin vuonna 1708.
Tielinja erottuu kuusimetsässä noin 150–200 metrin matkalla. Tie on nykyään käytössä Ojangon ulkoilualueeseen kuuluvana metsäpolkuna. Tietä reunustaa paikoin kiviaita. Ojia ei sen sijaan ole ainakaan näkyvissä. Idässä sijaitsevalla loivalla mäen rinteellä on noin neljä metriä leveä terassi. Alarinteen puoleinen penger on paikoin yli metrin korkuinen.
Skapat: 3.3.2008 Senaste förändring: 11.12.2017
Undersökningar
Veli-Pekka Suhonen inventering 2007
Skapat: 22.8.2018
Petro Pesonen inventering 2018
Anmärkningar: Tarkastus 20.6.2018. Paikka on pahasti pusikoitunutta metsän reunaa. Pelto on aiemmin ulottunut luoteeseen siten, että tie on kulkenut pellon ja metsän reunassa. Peltopenger on nyt metsässä ja tie heti sen alla noin 10 metriä nykypellon reunasta.
Skapat: 22.8.2018 Senaste förändring: 22.8.2018
Den nedladdningsbara filen kan innehålla bilder, kartor eller annat innehåll som är upphovsskyddat. Filens upphovsrätt hör till rapportens upphovsman och till övriga i rapporten nämnda aktörer. För vidare bearbetning av materialet bör tillstånd erhållas av innehavaren av upphovsrätten.