Ala-Penikkavaaran eteläisessä alarinteessä sijaitsevan suurehkon rakkakivikon keskellä on matala kivilatomus. Latomus on muodoltaan soikea ja kooltaan 6 x 4,5 metriä. Sen korkeus on noin 50 senttimetriä. Latomuksen länsiosassa on pyöreä, halkaisijaltaan 1,7 suuruinen ja 50 senttimetriä syvä kuoppa. Latomuksen kivet ovat halkaisijaltaan noin 20-50 senttimetriä.
Latomuksen keskellä kasvaa muutama pieni puu.
Skapat: 16.1.2008 Senaste förändring: 28.10.2011
Undersökningar
Pirjo Rautiainen inventering 2007
Anmärkningar: Kulttuuriperintökohteiden inventointi 2007. Martimoaapa-Lumiaapa-Penikat, Natura 2000-alue, Keminmaa ja Simo. Metsähallitus, Lapin luontopalvelut. Kertomuksen kohde numero 10.
Skapat: 2.6.2008
Den nedladdningsbara filen kan innehålla bilder, kartor eller annat innehåll som är upphovsskyddat. Filens upphovsrätt hör till rapportens upphovsman och till övriga i rapporten nämnda aktörer. För vidare bearbetning av materialet bör tillstånd erhållas av innehavaren av upphovsrätten.