Kohteesta on saatu ilmoitus (Kohde-ILPPARI, ILM40895) vuonna 2026. Ilmoituksen mukaan alueella on useita kiviröykkiöitä, halkaisija noin 4-7 m. Muodoltaan ne ovat irtokivistä rakennettuja soikioita, joiden korkeus vaihtelee 0,5 metristä yli metriin.
Niemessä on ollut Akkalan talon peltomaata. Vuoden 1763 tiluskarttaan on piirretty peltojen keskelle röykkiöitä, jotka erottuvat samoilla kohdilla vuoden 1953 ortokuvassa. Ilmoitetut röykkiöt ovat mahdollisesti viljelyröykkiöitä.
Kohdetta ei ole tarkastettu maastossa.
Luonti: 16.6.2026
Tutkimukset
Yksityishenkilö ilmoitus 2026
Luonti: 16.6.2026
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.