Simojärven länsirannalla sijaitsevan Koljosen talosta (nykyinen Murula) on löytynyt kivikaudelle ajoitettu pohjalainen kourutaltta (KM3282: 14). Museoviraston muinaiskalupäiväkirjan mukaan löydön diarointipäivämäärä on 15.7.1896. Digitoidussa löytöluettelossa on ainoastaan mainittu, että kyseinen taltta on kooltaan 102 x 32 x 21 mm ja että se on Koljosen talosta Kemihaaran kylästä.
Löydön tarkempi löytökonteksti ei selvinnyt inventoinnin yhteydessä, mutta on mahdollista, että kyseinen löytö on tullut esiin esimerkiksi peltotöiden yhteydessä. Alueelta ei havaittu mitään kiinteää muinaisjäännökseen viittaavaa. Löytöpaikkaa ei ole huomiota Kotivuoren vuoden 1990 Ranuan muinaisjäännösinventoinnin luettelossa. Löytöpaikan tarkempaa sijaintia ei voitu paikantaa inventoinnissa, joten koordinaattipiste on vain hyvin karkea arvio.
Luonti: 16.3.2026
Tutkimukset
Kalle Luoto, Jussi-Pekka Hiltunen, Antti Purmonen inventointi 2025
Luonti: 16.3.2026
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.