Inv. 2022. Taklaxvägenin varrella ja tien länsipuolella Solvinsbackenista n. 400 m etelään. Tasaisella maapohjalla metsikössä on 25 metrin etäisyydellä toisistaan kaksi kellarin pohjaa, joiden läpimitta on reunavallien reunoista mitattuna n. 4-4,5 m ja syvyys n. 0,6-0,8 m, reunavalleilla on korkeutta n. 0,4 m. Jäänteet ovat pintakasvillisuuden peittämiä ja niiden päällä kasvaa myös puustoa. Todennäköisesti kellarit liittyvät eteläpuolisen talon viljelyyn. 1840-luvun pitäjänkartalle paikalle on merkitty pieni peltotilkku ja sen eteläpuolelle isompi pelto, joka on merkitty myösvuosien 1970 ja 1990 peruskartoille. Noin 150-250 metrin etäisyydellä pohjois-länsipuolella virtasi aiemmin Bjurbäcken etelään Taklaxträsketiin – puro on nykyään peltojen läpi virtaava suoristettu oja ja Taklaxträsket on laskettu.
Muuta: Kuvauksesta tai kuvista ei ilmene ovatko kellarit kivetty vai ainoastaan maavallin ympäröimiä kuoppia, joten tyyppi ei ole tämän vuoksi kivirakenteet/kellarit vaan maarakenteet.
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.