kohde on Lapinniemen lounaiskulmalla koilliseen / itään viettävän kallion päälle ladottu noin 5m pitkä ja 30-60cm korkea aitamainen rakenne. Rakennelma sijaitsee avokalliolla kuoppamaisen hieman asuinpainannetta muistuttavan luonnonmuodostuman eteläisellä reunalla. Kiviä on enimmillään muutamassa kerroksessa ja kivet ovat varsin irtonaisia. Muoto on kuitenkin selkeä suora ladelma, jonka tarkoitukselle ei kallion laella ole mitään selkeää merkitystä havaittavissa.
Luonti: 9.9.2025
Tutkimukset
Kimmo Kyllönen tarkastus 2025
Huomautuksia: Paikka on minkäänlaiselle aidalle varsin erikoinen ja rakennelmasta tulee mieleen lähinnä lasten leikkeihin rakennettu aita kuopanteen reunalle. Sammaleista päätellen aita on kuitenkin ollut paikallaan jo varsin pitkään.
Luonti: 9.9.2025 Viimeisin muutos: 9.9.2025
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.