Paikalta on löytynyt peltoalueelta runsaasti löytöjä, jotka ajoittuvat 1600-1800-luvuille, mm. kolikoita, sormuksia valujätettä, solkia ja nappeja. Alueella on myös runsaasti kiviaitoja.
Lisätietoa viranomaiskäyttöön Ilppari ILM 35176.
Sältisbackenin löytöalueella olisi topografiansa puolesta voinut olla asutusta jo keskiajalla. Löytöalueesta vajaat 400 metriä luoteeseen sijaitsee muu kulttuuriperintökohde Åsmus 1000010121. Åsmus on ilmeisesti Kokkolan vanhimpia tiloja ja mainitaan jo vuonna 1375. Vuoden 2007 kantakaupungin yleiskaavan suunnittelualueen arkeologisessa inventoinnissa arvioitiin Åsmuksen gammelgårdin sijainneen mahdollisesti Åsmuksentien päässä nykyään sijaitsevasta omakotitalosta etelä-kaakkoon. Vuoden 2020 maastotarkastuksessa todettiin kuitenkin, että alue on varsin alavaa ja kosteaa ja todennäköisemmin talo sijaitsi 2-3 metriä korkeammalla alueen pohjois-luoteispuolisella mäellä. Toinen potentiaalinen paikka Åsmuksen gammelgårdin sijainnille voisi olla topografian ja pitkän asutushistorian perusteellamyös Åsmuksentien kaakkoispuolella sijaitseva Sältisbacken, joskaan mitään varmuudella keskiajalle ajoittuvaa löytöä sieltä ei ole tiedossa.
Luonti: 6.8.2025
Tutkimukset
Lauri Skantsi/K.H.Renlundin museo ilmoitus 2025
Huomautuksia: Yksityishenkilön ilmoitus 2025
Luonti: 6.8.2025
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.