Kuoppalammen länsipuolelta kulkevan metsäautotien reunassa, sen itäpuolella on tervahaudan jäännös. Tervahauta on halkaisijaltaan vallilta vallille n 10 metriä. Alueen metsä on uudistettu ja maapohja muokattu 2000-luvulla. Tarkastusajankohtana kesällä 2025 metsäautotien reunassa oli esillä runsaasti hiiltä, muuten tervahauta ja sen ympäristö kasvoi nuorta sekametsää.
Luonti: 28.7.2025 Viimeisin muutos: 28.7.2025
Tutkimukset
Esa Hertell ja Jutta Lamminaho tarkastus 2025
Huomautuksia: 24.6.2025 Etelä-Karjalan museon tarkastus yhdessä kohteen löytäjän kanssa. Ei erillistä tarkastuskertomusta.
Luonti: 28.7.2025
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.