Inventointi 2017:
N-S-suuntainen suunnilleen suorakaiteen muotoinen alue, jonka pituus on runsaat 20 metriä ja leveys noin 15 m. Idän ja lännen puolella aluetta rajaavat matalat kivimuurit sammaloituneista pyöristyneistä kivistä. Alueen itäreunassa on oja, joka jatkuu noin 15 m pohjoiseen ja jonka leveys on 0.7 m ja syvyys 0.5 m. Alueen S-reunaan on kaivettu lapionterän levyinen matala oja, joka hyvinsäilyneenä vaikuttaa resentiltä. Alueen E-puolella rinne viettää poispäin, joten siellä ei ole tarvittu ojaa. Luontopalvelut on raivannut alueelta lepikon ja sammalmättäät ja viljellyt paikalla perunaa vuodesta 1989. Vuonna 2017 kynnetyn alueen mitat ovat 5x7 m.
Luonti: 27.6.2025 Viimeisin muutos: 27.6.2025
Tutkimukset
Tapani Tuovinen (Metsähallitus Luontopalvelut) inventointi 2017
Huomautuksia: Lauhanvuoren kansallispuisto, Suojelualueen kulttuuriperintökohteiden inventointi 2017. Raportin kohde 12.
Luonti: 27.6.2025
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.