Metsärinteessä sijaitsee samantyyppinen puolustusrakenne kuin tien toisella puolella. Pesäke on jaettu kahteen osioon ja pesäkkeestä kulkee mutkitteleva hauta mäen päälle.
Paikallisten asukkaiden tietojen mukaan puolustusvarustukset ovat talvisodan aikaisia. Tällöin Vähä-Pellingin kansakoululle oli majoitettu ruotsalaisia vapaaehtoisjoukkoja ja oletetaan, että varustukset ovat heidän tekemiään mahdollisen maihinnousun varalle.
Luonti: 10.6.2025 Viimeisin muutos: 1.8.2025
Tutkimukset
Mustonen/ Porvoon museo tarkastus 2025
Huomautuksia: Paikalliset näyttivät kohteen. Raportti on saatavissa MIP:istä.
Luonti: 10.6.2025
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.