Keiteleen Vuonamon kylässä, Raatikkalan talosta lounaseen sijaitsee lähde, jota on käytetty ainakin 1800- luvun loppupuoliskolta lähtien veden hankintaan etenkin talvelle, jolloin Raatikkalankankaan pihakaivon vesi ehtyi. Lähteellä juotettiin hevosia ja se oli myös yleisesti tunnettu kylän asukkaiden keskuudessa juomapaikkana. Nivalaislähteessä sanotaan olleen erinomainen vesi.
Lähde on muodoltaan hieman nelikulmainen ja sen kahdella sivulla on 2-3 kerran korkuinen puurakenne. Muilla sivuilla lähteen ympärillä on kiviä, jotka on myös mahdollisesti osin aseteltu lähteen reunoille. Lähteen halkaisija on rakenteineen noin kaksi metriä.
Luonti: 9.6.2025
Tutkimukset
Museovirasto/Sallamaria Tikkanen, Jouni Taivainen; Kuopion kult.hist.museo/Tytti Räikkönen ja ELY-keskus Iina Eskelinen tarkastus 2022
Huomautuksia: Maastotarkastus 6.9.2022. Tarkastuksen tiedot kirjattu kohteen tietoihin, ei raporttia.
Luonti: 9.6.2025
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.