Vihtolan kylän ensimmäinen tonttimaa on kuvattu paikalle Lapveden pitäjää kuvaavassa vuoden 1767 kartassa ja vuoden 1805 Steinheilin kartastossa. Tonttimaa on tarkemmin paikannettu vuoden 1833 isojakokartalta. Tonttimaan koillisosa on nyt rakennettua ja kaakkoisosa on osin peltona, osin niittynä.
Tonttimaan autioitunut länsiosa on rajattu muinaisjäännökseksi. Länsiosalta on löytynyt metallinetsinnässä mm. 1700-luvun alkupuolen rahoja. Rajaus perustuu isojakokarttaan, metallinetsintälöytöihin ja topografiaan.
Luonti: 9.6.2022 Viimeisin muutos: 9.9.2025
Tutkimukset
Esa Hertell ilmoitus 2025
Huomautuksia: Kansalaisilmoitus Vihtolan ja Tukialan tonttimaista. Tiedot varmennettu kartoista. Mikroliitin inventointiraportin kohdenimi Vihtola muutettu rekisterissä muotoon Vihtola B ja raportin kohdenimi Vihtola Tukiala muutettu rekisterissä muotoon Vihtola A. Kirjaimet vastaavat Vihtolan kylän tonttimaiden muodostumisjärjestystä 1700- luvulta 1800-luvulle.
Luonti: 9.9.2025
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.