Sijaintipaikka on Turun lähivesillä Ruissalon eteläpuolella Iso-Pukki saaren länsipuolella tasaisella pohjalla.
Puurunkoisen aluksen hylky, jonka pituus on noin 15 metriä ja leveys 6 metriä. Runko on hyvin säilynyt ja erottuu selkeästi viistokaikukuvassa. Runko on koillis-lounaissuunnassa siten, että keula osoittaa koilliseen. Luotauskuvassa hylky näyttää tasaperäiseltä avoveneeltä.
Hylyn löysi alunperin Saaristomeren Sukeltajat ry 2010-luvulla. Hylky on havaittu monikeilainluotauksessa 2021 sekä Barlius-ryhmän viistokaikuluotauksessa 2021.
Luonti: 9.9.2021 Viimeisin muutos: 20.8.2025
Tutkimukset
Pertti Arvonen, Barlius -ryhmä ilmoitus 2021
Luonti: 9.9.2021 Viimeisin muutos: 9.9.2021
Meritaito Oy kartoitus 2021
Huomautuksia: hylky näkyy Liikenne- ja viestintäviraston tilaamassa monikeilainkartoituksessa 2021
Luonti: 20.8.2025
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.