Kohteessa on isohko vallilllinen kuoppa, johon vie lyhyt käytävämäinen kaivanto. Kuoppa ei ole aivan säännöllinen muodoltaan ja siitä saa vaikutelman, että jossakin vaiheessa kuopasta olisi otettu maa-ainestakin.
Kuoppa liittyy ilmeisesti Krogenin torppaan, joka on merkitty alueelle tien kumminkin puolin 1800-luvun lopun ja 1900-luvun alun kartoilla. Torpan muut rakennukset ovat sijainneet kuopasta itään päin tien toisella puolella. Ilmeisesti osa rakennuksista on säilynyt purkamatta ja oli tarkastushetkellä edelleen käytössä
Luonti: 13.8.2019 Viimeisin muutos: 25.7.2022
Tutkimukset
Thomas Ermala arkistotutkimus 2019
Luonti: 25.7.2022
Päivi Maaranen tarkastus 2020
Luonti: 25.7.2022
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.