Tampereentien lounaispuolella, Jokikylän metsätieltä n. 950 m pohjoiskoilliseen, Möllinkorven koillisreunalla, kiukaan jäännökset ja tietoja miiluhaudasta.
Kohde sijaitsee Tampereentien lounaispuolella, Jokikylän metsätien pohjoispuolella, tieltä rajalinjaa pitkin tehtyä tuoretta metsäautotieto n. 950 m pohjoiskoilliseen. Paikalla on laaja, tuore hakkuuaukea, johon on jätetty muutamia säästöpuita. Alue on muokattu voimallisesti. Maaperä alueella on moreenia ja paikalla kasvaa horsmaa ja heinää.
Möllinkorpi-nimisen suoalueen koillisreunalla on kapea harjanne, jonka kaakkoisreunalla on pieni kivirakenne, vanhempien arkistotietojen perusteella ilmeisesti läheiseen, jo tuhoutuneeseen miiluhautaan, liittyvän rakennuksen kiuas. Pieni röykkiö on halkaisijaltaan n. 2,5 m ja korkeudeltaan 100-110 cm. Sinnikkäistä etsinnöistä huolimatta raiskiolta ei löytynyt enää miiluhaudaksi soveltuvaa painannetta tai toimintaan liittyviä jäännöksiä. Raiskion koillisreunalla, kiukaan jäännöksestä n. 50 m koilliseen, on tasalakinen, hiekkainen harjanne, joka kuitenkin lienee luonnonmuodostuma. Kohteen rajaus perustuu näkyviin rakenteisiin.
Luonti: 8.9.2009 Viimeisin muutos: 3.2.2014
Tutkimukset
J. R. Aspelin tarkastus 1899
Luonti: 8.9.2009
Esko Luoma tarkastus 1983
Huomautuksia: Käynyt paikalla 21.4.1983. Havaintojen mukaan paikalla miiluhauta ja rakennuksenpohja. Mainittu julkaisussa Laihianjoen yläjuoksulta (toim. Heli Hannila 2008, kartta 2).
Luonti: 8.9.2009
Satu Koivisto ja Sirkka-Liisa Seppälä inventointi 2009
Huomautuksia: Skogens kulturarv i Kvarkenregionen (SKAIK) -projekti.
Luonti: 22.1.2010 Viimeisin muutos: 25.1.2010
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.