Ensimmäisen maailmansodan aikainen tykkipatteri, jonka rakennusajankohta on 1915–1918. Kohde sijaitsee Kaarelantien ja Kaarelanvierron risteyksen pohjoispuolella, pienen kallion eteläpuolella, sekametsän reunalla.
Kohde on neljän tykin patteri, joka on kaivettu mäen reunaan. Rintasuojaa on tuettu alhaalta kivillä ja sen yläosa on tuettu aikanaan hirsillä. Tykkiasemien koot ovat noin 5 m x 5 m ja rintasuojan korkeus noin 3 m. Jokaisen tykkiaseman sisäänkäynnissä on kivinen valli, jonka jälkeen aseman pohja laskeutuu kuopaksi. Tässä kuopassa on ilmeisesti ollut tykinperusta ja tykin kehäkisko on ollut sisäänkäynnin vallin korkeudella. Mitään tykinperustoja ei ole enää jäljellä. Jokaisessa tykkiasemassa on ollut kaksi betonista suojahuonetta, jotka ovat sortuneet. Tykkiasemiin johtaa ajoväylät kaakosta.
Tykkiasemia yhdistää yhdyshauta, jonka koillispäässä on suojahuone. Lisäksi haudassa on kahden lounaisimman ja kahden koillisimman tykkiaseman välissä betoniset suojahuoneet. Kaikki suojahuoneet ovat sortuneet, mutta näkyvien jäänteiden perusteella ne ovat olleet sisältä noin 2,5 m – 3 m leveitä. Patterin keskiosassa on yhdyshaudan seinässä kaksi sortumaa, jotka ovat mahdollisesti ampumatarvikekomeroiden paikkoja.
Patterin aseistuksena on ollut neljä 152 mm:n raskasta 190 puudan rannikkokanuunaa, vuoden 1877 mallia. Pääampumasuuntima on ollut luoteeseen. Kohde on hyväkuntoisena säilynyt, tyypillinen pääkaupunkiseudun linnoitusketjun tykkipatteri.
Tykkipatteri kuuluu tukikohtaan XXIII, jonka kohteet 1–15, esteet 1–3, parakkialue, kaapeliurat 1 ja 2 sekä tykkipatterit 89 ja 91 sijaitsevat Maununnevan, Kannelmäen, Pohjois-Haagan ja Pirkkolan alueilla. Näistä tukikohta XXIII: 15 on tuhoutunut, mutta muut säilyneet. Maununnevan kohteet XXIII:1–3 sekä tykkipatterit 89 ja 91 muodostavat valtakunnallisesti merkittävän suojelukokonaisuuden. Alueella on säilynyt hyvässä kunnossa useita erilaisia, tyypillisiä sekä harvinaisia linnoituslaitteita. |