Ensimmäisen maailmansodan aikainen puolustusasema, jonka rakennusajankohta on 1915–1918. Kohde sijaitsee kangasmetsässä, Valuraudantien teollisuusalueen itäpuolella, Tattariharjuntiestä etelään ja Raekujasta länteen. Puolustusasema on rakennettu kallioisen mäen koillisreunalle.
Kohteessa on maahan kaivettuja ja kallioon louhittuja yhdys- ja taisteluhautoja, jotka on osittain tuettu betonilla. Betonilla tuettua taisteluhautaa on yhteensä noin 130 m, torjuntasuuntana on koillinen. Osa haudoista on joko osittain tai kokonaan peittynyt maalla ja kiviaineksella. Kohteen länsiosassa erottuu vielä yhdet hautaan johtavat portaat ja keskiosassa yksi syvennys, joka voisi olla portaiden paikka, mutta 1996 kartoituksen perusteella portaita on ollut enemmänkin. Kohteen länsiosassa on yksi mahdollinen tähystysaseman raunio sekä yksi tähystysaseman tai ampumatarvikekomeron paikka.
Kohteen rakennustyöt ovat aikoinaan jääneet keskeneräisiksi. Hautojen yhteyteen on kaivettu ja louhittu yhteensä 43 kuoppaa suojahuoneita sekä asemia varten. Suurin osa kuopista on kooltaan noin 2–3 m x 3–5 m, mutta joitakin pienempiä ja isompia kuoppia on myös. Kohteen itäosassa on suuri kuoppa (10 m x 15 m, syvyys noin 5 m) todennäköisesti suojahuonetta varten.
Kohteen länsiosasta vie yhdyshauta tykkipatterille 72, jonka kanssa puolustusasema muodostaa kokonaisuuden. Puolustusaseman lounaispuolella kulkee yhdystie tykkipatterin 72 editse (tie 2). Tien luoteispää on yhdistynyt Tattariharjuntien linjaa kulkeneeseen yhdystiehen, ja tie on kaartanut tykkipatterin ohi lounaaseen, Tukikohdan IX: 9 luokse.
Puolustusasema kuuluu tukikohtaan IX, jonka tukikohdat 1–18, tykkipatterit 71 ja 72, este1 ja tiet1 ja 2 sijaitsevat Malmin, Kivikon ja Tattariharjun alueilla. Näistä kohteet 5, 13–16 ja 18 ovat tuhoutuneet, muut ovat säilyneet kiinteinä muinaisjäännöksinä. |