Kohde sijaitsee pirunpellossa noin 40 metriä koilliseen Stor Mistön korkeimmalta kohdalta. Piruneplto sijaitsee suoraan itään Stora Mistön halki kulkevasta voimalinjasta. Pirunpelto on sammaleen peitossa ja ympäristössä kasvaa havumetsää.
Pirunpellon itäpäässä on pyöreä rakkakuoppa. Sen halkaisija on 1,5 metriä. Kuopasta poistetut kiven muodostavat vallin kuopasn reunalle. Myös pirunpellon koillispäässä on rakkakuoppia. Pirunpellosta länteet on kallion päällä kiviä.
Luonti: 24.10.2008 Viimeisin muutos: 24.10.2008
Tutkimukset
Henrik Jansson inventointi 1997
Huomautuksia: Delinventering av Ekenäs södra skärgård, kohde 46, sivu 65.
Luonti: 24.10.2008
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.