Ensimmäisen maailmansodan aikainen luola, jonka rakennusajankohta on 1915–1918. Kohde sijaitsee Kukkaniityntien, Kukkaniitynpolun ja Arhotien väliin jäävässä puistossa, korkean kalliomäen lounaisreunalla. Maasto on osittain avokalliota, osittain sekametsää.
Kallioon louhittu luola on hevosenkengän muotoinen ja varustettu kahdella oviaukolla. Ovien takana on eteistilat, joiden kautta on kulku syvemmälle luolaan. Luolan seinät ja lattia on betonoitu. Helsingin maanalaisten tilojen kartan mukaan luolan pinta-ala on reilu 240 m² ja korkeus 3,4 m, mutta Lukkarin 1938 inventoinnin mukaan luola on paikoin korkeampikin. Vuonna 1938 luolassa ei ollut enää alkuperäisiä ovia ja aaltopeltikattoa ja luola oli tuolloin perunakellarina. Luola kunnostettiin vuosina 1938–39 Stenberg Oy:n ammussorvaamoksi, 1941 se oli EV 1:n varastona ja jossain vaiheessa myös autokorjaamona.
Kohteesta johtaa yksi yhdyshauta kaakkoon, luolan taustalla sijaitsevaan tukikohtaan V: 21. Toinen yhdyshauta on ilmeisesti johtanut länteen, mutta sitä on hiukan haastava nykyään erottaa maastossa. Luolan länsipuolella on louhekivivalleja ja niiden välissä uomia, jotka saattaisivat olla osittain täytyneitä hautoja. Vuoden 1943 ilmakuvan perusteella länsipuolella oleva hauta on ehkä johtanut jonkin rakenteen, mahdollisesti suojahuoneen, luokse, mutta rakenne on todennäköisesti peittynyt. Kohteen länsipuolella on kulkenut yhdystie, josta on säilynyt lyhyt osuus (Tukikohta V: tie). Tien reunalla, metsässä on yksi betonitynnyri.
Puolustusasema kuuluu tukikohtaan V, jonka kohteet 1–34, tykkipatterit BB 11 (B18) ja BB12 (B19), tie sekä esteet 1–4 sijaitsevat Myllypuron, Puotilan, Puotinharjun ja Vartioharjun alueella. Näistä kohteet 14, 18, 19, 23 ja 33 sekä tykkipatterit ovat tuhoutuneet tai niitä ei ole rakennettu, mutta muut ovat suojeltuja muinaisjäännöksiä. |