Ensimmäisen maailmansodan aikainen suojahuone, jonka rakennustyöt ovat jääneet kesken. Louhintatyöt on tehty 1916–1918. Kohde sijaitsee Mustavuoren keskiosassa, mäen poikki kulkevan yhdystien itäpuolella, avokallion laidalla.
Kohteessa on kallioon louhittu, 20 m x 10 m kokoinen kuoppa, jonka syvyys on 7 m. Kuoppaan johtaa suunnilleen etelästä, yhdystien suunnalta kaksi kallioon louhittua, syvää yhdyshautaa. Läntisempi yhdyshaudoista ulottuu tielle saakka, itäisempi ei.
Suojahuoneen kohdalla, yhdystien länsipuolella dokumentoitiin vuonna 2024 mahdollinen seinälinja ja sen länsipuolella oleva painanne. Seinälinja oli kasattu lohkokivistä ja kyseessä saattaisi olla ensimmäisen maailmasodan aikainen parakin paikka. Puolustusaseman rajausta laajennettiin 2025 käsittämään rakenteen.
Kohde kuuluu tukikohtaan I, jonka puolustusasemia sijaitsee Niinisaaressa (Tukikohdat I: 3–6, 9, este1, tiet 2–3) ja Mustavuorella (Tukikohdat I: 10–21, tykkipatteri 61, kaksi kaivoa, parakkialue, kaapeliura, tie 1). Tukikohtaan on kuulunut myös tuhoutunut tykkipatteri 62 ja siihen on suunniteltu enemmänkin puolustusasemia, mutta suunnitelmia ei ehditty toteuttaa. Tukikohta I:n kohteet muodostavat pääkaupunkiseudun parhaiten säilyneen linnoitekokonaisuuden. Rakennustyöt ovat jääneet osittain keskeneräisiksi, joten alueella hahmottuu eri valmistumisasteelle jääneitä linnoituslaitteita sekä ajan rakennusmenetelmiä ja työjärjestyksiä. |