1916–1918. Kohde sijaitsee Mustavuoren itäpuolella, mäen itärinteen ja pellon välissä sijaitsevalla pienemmällä kalliokumpareella, jolla kasvaa tiheää sekametsää.
Kohteessa on pääasiassa kallioon louhittuja, osittain maahan kaivettuja hautoja. Tuli- ja tähystysasemia sekä suojahuoneita varten on louhittu ja kaivettu kuoppia, mutta työt ovat jääneet keskeneräisiksi. Vuoden 2024 inventoinnissa kuoppia dokumentoitiin neljä, joista kaksi kallioon louhittua kuoppaa sijaitsevat kohteen kaakkoisosassa ja kaksi itäreunalla. Itäreunan kuopista eteläisempi on louhittu kallioon, kooltaan noin 8 m x 6 m ja todennäköisesti tehty suojahuonetta varten. Pohjoisempi itäreunan kuopista on kaivettu maahan, se on melko matala ja kooltaan noin 3 m x 5 m. Kuoppaan johtaa yhdyshauta. Vuoden 1916 sotilaskartan mukaan kuoppaan olisi ollut tarkoitus rakentaa asema. Sotilaskartan perusteella kohteen kaakkoisreunalla olisi myös sijainnut jokin rakennus, mutta sitä ei näy enää vuoden 1935 kartalla.
Puolustusaseman itä- ja pohjoispuolella sijainnut piikkilankaeste on jäänyt viljelysten alle ja tuhoutunut. Kaakkoispuolelta alkaneesta, puolustusasemaa I: 9 suojanneesta piikkilankaesteestä (I: este1) on säilynyt tolppien jäännöksiä kosteassa maassa.
Kohde kuuluu tukikohtaan I, jonka puolustusasemia sijaitsee Niinisaaressa (Tukikohdat I: 3–6, 9, este1, tiet 2–3) ja Mustavuorella (Tukikohdat I: 10–21, tykkipatteri 61, kaksi kaivoa, parakkialue, kaapeliura, tie 1). Tukikohtaan on kuulunut myös tuhoutunut tykkipatteri 62 ja siihen on suunniteltu enemmänkin puolustusasemia, mutta suunnitelmia ei ehditty toteuttaa. Tukikohta I:n kohteet muodostavat pääkaupunkiseudun parhaiten säilyneen linnoitekokonaisuuden. Rakennustyöt ovat jääneet osittain keskeneräisiksi, joten alueella hahmottuu eri valmistumisasteelle jääneitä linnoituslaitteita sekä ajan rakennusmenetelmiä ja työjärjestyksiä. |