Tervahauta sijaitsee Puruveden Poroniemenlahden itäisimpään pohjukkaan, Kurtsunlampeen laskevan Myllyjoen itärannalla, aivan 6-tieltä Poroniemeen johtavan tien eteläpuolella. Paikalla on kaksi kuoppaa, joista isompi halkaisijaltaan n. 5 m ja toinen matala, soikea, kooltaan n. 3,5 x 2 m. Niiden välinen etäisyys on vain pari metriä. Mahdollisesti isompi kuoppa on varsinainen tervahauta ja pienempi siihen liittyvä juoksutuskuoppa.
Luonti: 3.3.2005 Viimeisin muutos: 3.3.2005
Tutkimukset
Petro Pesonen inventointi 2004
Huomautuksia: Tervahauta löytyi Kesälahden inventoinnissa 21.6.2004. Tervahauta sijaitsee Puruveden Poroniemenlahden itäisimpään pohjukkaan, Kurtsunlampeen laskevan Myllyjoen itärannalla, aivan 6-tieltä Poroniemeen johtavan tien eteläpuolella. Paikalla on kaksi kuoppaa, joista isompi halkaisijaltaan n. 5 m ja toinen matala, soikea, kooltaan n. 3,5 x 2 m. Niiden välinen etäisyys on vain pari metriä. Mahdollisesti isompi kuoppa on varsinainen tervahauta ja pienempi siihen liittyvä juoksutuskuoppa.
Luonti: 3.3.2005
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.