Asuinpaikka sijaitsee Jaamankankaan ja Hovinsalon välissä olevan Kivilamminsuon keskellä, Rostinsaarekkeen eteläreunalla. Asuinpaikalta on matkaa Yläjoen rantaan ja Rääkkylän rajalle etelässä 500 m. Raja tekee Rostinsaarekkeen länsipuolella mutkan koilliseen ja siinä suunnassa asuinpaikalta on matkaa Rääkkylän rajalle 600 m. Lähin talo on Kinnulanvaara, josta on asuinpaikalle 830 m luoteeseen. Saarekkeelle pääsee metsäautotietä pitkin ja asuinpaikka on suolla olevasta tien mutkasta 120 m luoteeseen. Saarekkeen eteläreunalla on tehty hakkuita ja maanpintaa on laikutettu, jolloin kivinen mutta hiekkapohjainen mineraalimaa on tullut näkyviin. Löydöt on saatu laikutusvaoista lähinnä pienen kumpareen pohjoislaidalta, jossa kvartseja oli n. 30 x 10 metrin alueella. Osa löydöistä oli lähes suon pinnan tasalla. Lienee mahdollista, että suo on myöhemmin noussut muinaista veden pintaa korkeammalle.
Luonti: 20.12.2004 Viimeisin muutos: 4.1.2005
Tutkimukset
Petro Pesonen inventointi 2004
Löydöt: KM 34798
Huomautuksia: Asuinpaikka löytyi Kiteen inventoinnissa 13.6.2004. Asuinpaikka sijaitsee Jaamankankaan ja Hovinsalon välissä olevan Kivilamminsuon keskellä, Rostinsaarekkeen eteläreunalla. Asuinpaikalta on matkaa Yläjoen rantaan ja Rääkkylän rajalle etelässä 500 m. Raja tekee Rostinsaarekkeen länsipuolella mutkan koilliseen ja siinä suunnassa asuinpaikalta on matkaa Rääkkylän rajalle 600 m. Lähin talo on Kinnulanvaara, josta on asuinpaikalle 830 m luoteeseen. Saarekkeelle pääsee metsäautotietä pitkin ja asuinpaikka on suolla olevasta tien mutkasta 120 m luoteeseen. Saarekkeen eteläreunalla on tehty hakkuita ja maanpintaa on laikutettu, jolloin kivinen mutta hiekkapohjainen mineraalimaa on tullut näkyviin. Löydöt tehtiin laikutusvaoista lähinnä pienen kumpareen pohjoislaidalta, jossa kvartseja oli n. 30 x 10 metrin alueella. Osa löydöistä oli lähes suon pinnan tasalla. Lienee mahdollista, että suo on myöhemmin noussut muinaista veden pintaa korkeammalle.
Luonti: 4.1.2005
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.