Kohde sijaitsee n. 1,5 km Mustionjoesta luoteeseen, luode-kaakko –suuntaisen kallio-moreenimuodostuman koillislaidalla, Kuivuritie –nimisen hiekkatien itäpuolella, noin 30 metriä vanhasta kuivurirakennuksesta etelään. Peltojen ympäröimän, kuusivaltaista metsää kasvavan muodostuman korkeimmalla kohdalla, heinittyneen pihamaan ja metsäautotien eteläpuolella, laen reunalla on useita kivikasoja. Kasat muodostavat 15-20 m pitkän vyöhykkeen törmän reunalle ja etelään viettävään rinteeseen.
Osa kivistä on sammaloituneita, mutta osa — etenkin suhteellisen isoista kivistä (halkaisija 50-60 cm) koottu kasa — on täysin peitteettömiä. Kivien joukossa on modernia roskaa, jota on heitelty myös laen itäreunalta alas rinnettä. Kuivurin pihaa ja ympäristöä on ilmeisesti ”siivottu” työntämällä rojua, kiviä ja roskia laen ympäristöön. Paikoin näyttää myös maata poistetun. Osa kivikasoista on mitä ilmeisimmin modernin raivaustoiminnan tulosta, mutta paikalla saattaa olla myös esihistoriallisia muinaisjäännöksiä, mahdollisesti pronssikautisia hautaröykkiöitä.
Pienemmistä kivistä (20-30 cm) muodostetut, mahdolliset esihistorialliset röykkiöt (2-3 kpl) sijaitsevat kivivyöhykkeen itä- ja länsilaidoilla. Osittain sammaloituneet latomukset ovat halkaisijaltaan 2-3 metriä, ja ainakin paikoitellen tuhoutuneita.
Luonti: 3.12.2004
Tutkimukset
Johanna Enqvist inventointi 2004
Löydöt: -
Luonti: 3.12.2004
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.