Kalmistopelto mainitaan Pirjo Lahtiperän inventointikertomuksessa v. 1967, samoin Ojanlatvan ja Joonan kertomuksessa Heinävaaran osainventoinnista v. 2002. Kalmisto-nimensä pelto pn perimätiedon mukaan saanut siitä, että mökin perustuksia kaivettaessa paikalta kerrotaan löytyneen ihmisen luita. Se, mistä mökistä on kyse, ei ole tietoa. On arveltu, että kyseessä olisi Tiensivu-niminen talo, joka sijaitsee Kalmistopellon eteläpuolella. Luita kerrotaan löytyneen lisäksi Kalmistopellon kohdalta Heinävaaran läpi kulkevan tien perustuksia tehtäessä. Koekuopituksen ja kairauksen avullakaan kalmistoa ei ole kyetty paikantamaan tarkemmin. Kalmisto on saattanut tuhoutua kokonaan tai se sijaitsee jossain muualla. Kalmistopellon muistokivi sijaitsee pellon pohjoispuolella olevan tiilitalon pihalla.
Luonti: 20.9.2004 Viimeisin muutos: 18.11.2019
Tutkimukset
Pirjo Lahtiperä inventointi 1967
Huomautuksia: Lahtiperä 1967: Neiti Vatasen mukaan paikalla olevan mökin perustuksia kaivettaessa pellosta on löytynyt säkillinen ihmisen luita. Kyseessä on kenties Päivärinnan tilan pelto, joka on kulkenut Kalmistopellon nimellä.
Luonti: 20.9.2004
Eija Ojanlatva ja Juha-Pekka Joona inventointi 2002
Huomautuksia: Ojanlatva ja Joona 2002: Kalmisto on ehkä tuhoutunut tai se sijaitsee jossain muualla. Rauha Makkonen Heinävaarasta on kertonut, että ihmisluita on löytynyt myös Heinävaaran läpi kulkevan tien perustuksia tehtäessä Kalmistopellon kohdalta.
Luonti: 20.9.2004 Viimeisin muutos: 20.9.2004
Oili Forsberg inventointi 2003
Huomautuksia: Forsberg 2003: Kalmiston sijainnista ei saatu uutta tietoa, mutta kalmisto lienee sijainnut jokseenkin koordinaattipisteen osoittamalla kohdalla. Päivärinnan tila sijaitsee joitakin satoja metrejä koordinaattipisteestä luoteeseen.
Luonti: 20.9.2004
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.