Autioitunut kylätontti sijaitsee Katajiston talon pohjoispuolisella pellolla. Kohde näyttää Kuninkaankartaston perusteella olevan nykyään kokonaisuudessaan peltona. Isojakokartassa paikalla on vain yksi talo nykyisen Katajiston talon tienoilla. Kohteen rajaus on alustava.
Suvannon mukaan (VSHT, s. 603) kylän isännistä on asiakirjamainintoja jopa 1300-luvulta: Marten Koytanein oli yhtenä viidestä pirkkalalaisesta todistamassa Tyrväänkylän ja Roismalan rajoista Ylä- ja Ala-Sastamalan oikaisukäräjillä 8.1.1390. 1560-luvun kyläluettelossa Kataistossa mainitaan olevan kaksi taloa.
Kylätontin kohdalla on myös kivikautinen asuinpaikka (Pirkkala 9 Katajisto) ja lähellä toinen kivikautinen asuinpaikka (Pirkkala 7 Rajapelto). Alueen rajaus on epätarkka.
Luonti: 8.3.2004 Viimeisin muutos: 17.6.2025
Tutkimukset
Timo Jussila/Mikroliitti Oy inventointi 2002
Huomautuksia: Pirkanmaan historiallisen ajan muinaisjäännökset, kohde Pirkkala 7 Kataisto.
Luonti: 16.2.2005 Viimeisin muutos: 20.11.2006
Johanna Rahtola, Timo Sepänmaa, Hannu Poutiainen valvonta 2018
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.