Riihiniemestä löytynyt esine, joka ei ole tallessa. Mahdollisesti esine on löytynyt jostain Kokkolan talon ympäristöstä. Paikalla on viljelysraunioita.
Luonti: 29.12.2003
Tutkimukset
tuntematon irtolöytö 1910
Löydöt: kivitaltta, ei tallessa
Huomautuksia: Riihiniemeltä löydetty kivitaltta Hämäläisen pellosta. Löysi isäntä. Annettu J. Loukaiselle. Eräitä vuosia sitten. Riihiniemi on Onkamojärvessä, järven itärannalla.
Luonti: 29.12.2003
Petro Pesonen inventointi 2003
Huomautuksia: Riihiniemen mahdollinen irtolöytöpaikka tarkastettiin Pyhäselän inventoinnissa 3.10.2003. Mukana inventoimassa oli allekirjoittaneen lisäksi arkeologi Eeva-Riitta Majoinen. Esine ei ole tallessa ja löytötiedoissakin (arkeologian osaston arkistossa oleva pieni lappu) kerrotaan vain esineen löytyneen Hämäläisen pellosta Riihiniemestä. Riihiniemi on Onkamojärven pohjoisrannalla oleva leveä ulkoneva niemi, jolla on nykyään kolme peltoaluetta. Kokkolan talo näyttää vanhimmalta talolta täällä, mutta senkään nykyinen omistaja, Jouko Suikkari, ei tiennyt Hämäläisistä. Topografisesti mikään pelloista ei ole erityisen otollinen kivikautiseksi asuinpaikaksi. Sen sijaan itse talo on sopivalla tasanteella. Tasanteen reunoista on siellä täällä vanhoja hiekkakuoppia, joten myös maaperän puolesta paikka sopisi hyvin. Mitään kivikautiseen asuinpaikkaan viittaavaa ei kuitenkaan koko Riihiniemellä havaittu. Viljelysraunioita havaittiin talon eteläpuolella olevan pienen pellon etelä- ja kaakkoispuolella.
Luonti: 29.12.2003
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.