Alueelta tunnettiin ennestään 5 kiinteää muinaisjäännöstä, 11 löytöpaikkaa, 1 muu kulttuuriperintökohde ja 1 mahdollinen muinaisjäännös. Inventoinnissa kohteisen paikkatiedot, laajuus ja säilyneisyys tarkastettiin.
Tarkastusten perusteella mahdollinen muinaisjäännös todettiin kiinteäksi muinaisjäännökseksi (hautapaikka), myös muu kulttuuriperintökohde (rajamerkki) ehdotetaan muutettavaksi kiinteäksi muinaisjäännökseksi. Löytöpaikkojen löydöt, pääosin kvartsi- tai kvartsiitti-iskoksia, olivat peräisin Tiilikka-järven rantahiekalta ja arkeologian harrastajan löytämiä. Inventoinnissa todettiin, että järven rannat ovat pahoin eroosion kuluttamat ja vaikuttaa siltä, että kivikautiset asuin- ja leiripaikat ovat tuhoutuneet. Löytöpaikkojen ympäristöä tutkittiin koekuopittamalla, mutta yhdessäkään kohteessa ei havaittu merkkejä esihistoriallisesta asuinpaikasta.
Inventoinnissa dokumentoitiin 12 uutta kohdetta, joista kiinteiksi muinaisjäännöksiksi luokiteltiin raudanvalmistuspaikka, pyyntikuoppaketju, tervahauta, 2 vetokannasta ja 3 kuoppajäännöstä. Lisäksi luokiteltiin muuksi kohteeksi iältään nuoria tai arkeologiselta merkitykseltään vähäisiä kohteita 4 kpl. |