Satakunnan Museo inventoi 12.-30.8.3013 Raumalla esihistoriallisen ja historiallisen ajan kiinteitä muinaisjäännöksiä Unajan, Voiluodon ja Anttilan kylien alueella. Inventointi liittyi maisema- ja kyläosayleiskaavan laadintaan. Valtatie 8:n parantamissuunnitelmien johdosta tarkastettiin joitakin alueita. Työn suoritti FM Tiina Vasko.
Inventoinnin tuloksena alueelta tunnetaan kuusi uutta kiinteää muinaisjäännöstä. Lähes kaikki ovat pronssi/rautakauden röykkiöitä. Poikkeuksen tekee Kyttävuoren 1 ms aikainen kallioon louhittu tasteluhauta. Lähes kaikki alueelta aiemmin tunnetut kiinteät muinaisjäännökset tarkastettiin.
Luonti: 5.12.2013
Hanketiedot
Kenttätyöajankohta:
12.-30.8.2013
Tutkimusperuste:
Maankäyttö ja rakentaminen (MML, MRL)
Rahoittaja/tilaaja:
Rauman kaupunki
Raporttitiedot
Raportti:
Maisema- ja kyläosayleiskaava-alueen arkeologinen inventointi 2013
Tekijä:
Tiina Vasko
Päivämäärä:
8.10.2013
Sijainti(alkup):
Satakunnan Museo
Liitetiedostot
Ladattava tiedosto saattaa sisältää kuvia, karttoja tai muita sisältöjä jotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöä varten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.
Maisema- ja kyläosayleiskaava-alueen arkeologinen inventointi 2013. Inventointiraportti.