Kohde sijaitsee noin 300 metriä Seinäjoelta Hanhikoskelle vievän päätien länsipuolella olevan Kitinkankaan metsäteiden risteyksen läheisyydessä. Paikalla on käytöstä pois jäänyt hiekanottopaikka, jonka halki vedetyn tien ojaleikkauksista on saatu löytöjä (mm. kvartsikaavin, keramiikkaa, iskoksia ja palanutta luuta). Myös palaneita liesikiviä on inventointihetkellä ollut näkyvissä. Alue on hienohiekkaista, loivasti lounaaseen viettävää metsärinnettä.
Hannu Kotivuori & Markku Heikkinen inventointi 1985
Löydöt: KM 22974
Huomautuksia: Kyrönjoen yläosan inventointi 1985, kohde 5
Luonti: 1.1.1900 Viimeisin muutos: 24.1.2007
Janne Rantanen & Meeri Rantakoski (Seinäjoen museot) tarkastus 2025
Huomautuksia: Kivikautisen asuinpaikan säilyneisyyttä ja laajuutta selvitettiin kaivamalla 21 koekuoppaa (40 x 40 cm, syvyys n. 40 cm) v. 1985 löytöpaikan ympäristöön, risteyksen eri puolille. Yhdestäkään koekuopasta ei saatu löytöjä tai kulttuurikerrokseen viittaavia havaintoja. Pintamaaperä on hienoa hiekkaa podsolimaannoksella. Koekuoppien lisäksi pintapoimittiin tieojien leikkaukset, jotka olivat hieman umpeenkasvaneet, metsäkoneiden ajourien kohdalla rikkoutunutta pintamaata sekä alkuperäisen löytöpaikan koillispuolella olevaa mätästettyä hakkuuaukeaa. Pintapoiminnassa ei havaittu löytöjä tai jälkiä kulttuurikerroksesta. Tarkastuksen perusteella vaikuttaa siltä, että vuoden 1985 löytöpaikalla on ollut pienialainen asuinpaikka, joka on tuhoutunut hiekanotossa ja tienteossa. Lähialueella on esihistorialliselle ranta-asuinpaikalle sopivia maastoja, joten muita asuinpaikkapesäkkeitä voi olla löydettävissä.
GPS-mittaus ja valokuvaus, aineistot Seinäjoen museoissa.
Luonti: 31.7.2025 Viimeisin muutos: 31.7.2025
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.