Asuinpaikka sijaitsee Ullavanjärven länsi-luoteisrannalla, noin 500 m Vanhajoen suulta pohjoispuoteeseen, ojan itäpuolella, länteen viettävällä peltorinteellä, jossa on noin 120 m käyrän vaiheilla erotettavissa selvä terassi. Sen vaiheilta Antti Saari on kerännyt kynnetyltä pellon pinnalta runsaasti kvartsia, joukossa useita hyvälaatuisia iskettyjä esineitä. Paikalta noin 300 m etelään on alavasta pellosta löytynyt kourutaltta (KM 23447). Paikasta on käytetty myös nimeä Riisimaa!
Vuoden 2025 tarkastuksessa todettiin, että asuinpaikan alue on nykyään vanhaa lehtipuulle metsittynyttä peltomaata. Aikaisemmassa tarkastuksessa havaittu terassi on silti yhä erotettavissa maastossa. Koska kohde on rekisterissä ja aikaisemmissa tarkastusraporteissa vain pistemäisenä merkintänä oli tarkastuksen tavoitteena selvittää asuinpaikan aluerajaus. Potentiaalisimmalle asuinpaikka-alueelle 115-118 metrin korkeuskäyrien välimaastoon tehtiin 12 koekuoppaa. Maaperä oli kuopissa hiekkaa ja se muuttui karkeammaksi ja kivisemmäksi ylöspäin mentäessä. Mitään kivikautiseen asutukseen viittaavaa ei koekuopista löytynyt. Yhtään kvartsia, palaneita kiviä, kulttuurikerrostumaa tai rakenteita ei havaittu. On mahdollista, että asuinpaikka on ollut varsin pienialainen ja siihen liittyvät löydöt on kerätty jo melko perusteellisesti talteen yli 30 vuotta sitten pellon ollessa kynnetty. Toisaalta tässä tarkastuksessa tehtyjen koekuoppien määrä oli varsin pieni.
Luonti: 22.9.1998 Viimeisin muutos: 14.8.2025
Tutkimukset
Mirja Miettinen tarkastus 1988
Löydöt: KM 23447, 27033
Huomautuksia: Kertomus arkeologian osaston arkistossa 8/9.2.1993
Luonti: 1.1.1900 Viimeisin muutos: 15.2.2007
Mirja Miettinen tarkastus 1993
Löydöt: KM 27033
Huomautuksia: Kertomus arkeologian osaston arkistossa 263/7.10.1993
Luonti: 1.1.1900 Viimeisin muutos: 15.2.2007
Lauri Skantsi/K.H.Renlundin museo tarkastus 2025
Luonti: 15.11.2024 Viimeisin muutos: 14.8.2025
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.