Myöhäisrautakautinen tai keskiaikainen löytöpaikka. Paikalta on löytynyt rautainen ruodollinen ja putkellinen nuolenkärki (KM 9095:1-2). Kärjet löytyivät paikalla aiemmin sijainneen Majamäen talon läheisyydestä, n. 10-15 m sen eteläpuolelta. Löytöpaikalla on havaittu olevan myös 4 x 4 m kokoinen tasainen kivi ja sen päällä kiuas.
Kaarlo Katiskoski tarkasti kohteen v. 1987 inventoinnin yhteydessä. Näkyviä merkkejä muinaisjäännöksestä hän ei havainnut. Mainitun kiukaan Katiskoski paikanti sijaitsevan n. 50 m löytöpaikasta etelä-lounaaseen. Se oli tuolloin täysin kasvillisuuden peitossa.
Luonti: 11.7.2025
Tutkimukset
Kaarlo Katiskoski inventointi 1987
Huomautuksia: PERÄSEINÄJOEN ESIHISTORIALLISTEN KOHTEIDEN INVENTOINTI. Kohde 22.
Luonti: 11.7.2025 Viimeisin muutos: 11.7.2025
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.