Hiekkapaljastumasta löytyi harrastusinventoinnissa mahdollisia kivilaji-, kvartsi- ja kvartsiitti-iskoksia. Läheisyydessä havaittiin maassa olevia painaumia.
Tien penkan löydöt ovat peräisin tiesorasta. Penkoista löytyi myös tiiltä, betoninpaloja sekä muutakin nimenomaan tieltä peräisin olevaa "iskosta". Koekuopat olivat löydöttömät ja punaiseksi palanut maa-aines luontaista, metsäpalojen aiheuttamaa. Alueen maaperässä on muutoinkin runsaasti punaista hiekkaa. Painaumat olivat myös luontaisia.
Lisätietoa viranomaiskäyttöön Ilppari ILM 13141.
Luonti: 25.8.2023 Viimeisin muutos: 20.8.2025
Tutkimukset
Yksityishenkilö ilmoitus 2020
Luonti: 25.8.2023
Juha-Pekka Joona ja Eija Ojanlatva tarkastus 2025
Huomautuksia: Kohteen löydöt ovat peräisin tiesorasta. Penkoista löytyi myös tiiltä, betoninpaloja sekä muutakin nimenomaan tieltä peräisin olevaa "iskosta". Koekuopat olivat löydöttömät ja punaiseksi palanut maa-aines luontaista, metsäpalojen aiheuttamaa. Alueen maaperässä on muutoinkin runsaasti punaista hiekkaa.
Luonti: 20.8.2025 Viimeisin muutos: 20.8.2025
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.