Vasaman metsätien ja itään Kitulaan johtavan metsätien hangassa. Alue on puustosta melko avonaista, pintamaa on osin heinittynyt.
Paikalla on n. 10 m pitkä ja 4 m leveä luonnonkivistä ja osin lohkotuista kivistä tehty metsäkämpän perustus, jossa on kaksi kellarikuoppaa keskellä, tulisijan paikkaa rakenteessa ei ole, mahdollisesti käytössä on ollut kamina. Pinnalla kasvaa lähinnä heinää. Ilmeisesti perustus liittyy 1900-luvun hakkuisiin, ehkä paikalla on ollut myös lastausalue.
Luonti: 24.8.2023 Viimeisin muutos: 24.8.2023
Tutkimukset
Jaana Itäpalo ja Hans-Peter Schulz inventointi 2020
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.