Ensimmäisen maailmansodan aikainen puolustusasema, jonka rakennusajankohta on 1915–1918. Kohde sijaitsee Martinlaakson junaradan ylittävän Pelimannintien sillan luoteispuolella olevalla kallioisella mäellä. Alue on pääosin puistoa, jossa risteilevät ulkoilutiet, mutta osa kohteesta on Klaneettitie 1:n kerrostalojen piha-alueella. Osa puolustusasemasta on jäänyt kerrostalotonttien, Pelimannintien ja Martinlaakson radan alle. Kohdetta on myös täytetty ja aluskasvillisuus on runsasta, eikä rakenteista paikoin erotu kuin niiden yläreunat.
Puistossa ja Klaneettitie 1:n tontilla on jäljellä maahan kaivettuja ja kallioon louhittuja taistelu- ja yhdyshautoja. Hautoja on tuettu sekä muuratuilla kivillä että betonilla. Taisteluhautaa on ainakin 70 m, todennäköisesti enemmänkin. Torjuntasuuntina ovat olleet kaikki ilmansuunnat. Hautaan laskeutuvia betoniportaita on näkyvissä viidet, minkä lisäksi kohteella on pari muuta mahdollista portaiden paikkaa.
Harkkokivestä muurattuja, yhdellä komerolla varustettuja konekivääriasemia on kolme, niiden torjuntasuuntina ovat pohjoinen, länsiluode ja länsilounas. Eteläisin konekivääriasemista on osittain hajotettu Pelimannintien kallioleikkauksen räjäyttämisen yhteydessä, kahdessa muussa ampuma-aukon katteet on räjäytetty ja niiden vieressä haudan reunassa on ampumatarvikekomerot. Kohteen keskiosassa on pohjoiskoilliseen suuntautuva, harkkokivistä muurattu tähystysasema, jonka kate on räjäytetty. Pohjoisosassa on myös pieni syvänne haudan reunassa, joka voisi olla maalla peittyneen, pohjoiseen suuntautuvan tähystysaseman paikka. Kohteen länsiosassa, kerrostalojen pihalla saattaisi myös haudan reunassa olla aseman paikka.
Suojahuoneita on kahdeksan, niistä neljässä on betonirakenteita ja neljä on muurattu kivestä. Pääosa suojahuoneista on melko pieniä, sisätiloiltaan noin 2 m x 2–3 m ja niiden katot on räjäytetty. Kohteen etelä- ja itänurkassa näkyy maan alta suojahuoneiden betonikatteiden reunoja. Betonikatot on ehkä räjäytetty, mutta ne ovat saattaneet osittain säilyä paikoillaan. Kohteen eteläosassa on myös huomattavan suurikokoinen, kivestä muurattu, romahtanut suojahuone, jonka sisäänkäyntiin johtaa kaksi yhdyshautaa. Suojahuoneen korkeat harkkokiviseinät kaareutuvat haudan reunoina. Sisäänkäynti on ollut hirsillä katettu ja kivimuurausta on käytetty rakenteen yhteydessä koristeellisesti.
Kohde kuuluu tukikohtaan XX, jonka puolustusasemat 1–6 sijaitsevat kaikki Kannelmäen alueella. Näistä puolustusasema 5 on tuhoutunut, muut ovat säilyneet ainakin osittain kiinteinä muinaisjäännöksinä. |