Ensimmäisen maailmansodan aikainen linnoite, joka rakennusajankohta on 1915–1918. Kohde sijaitsee Kaarelanraitin länsireunalla, jäähallin koillispuolella, vastapäätä peruskoulua. Kohde on jäänyt pienelle metsäsaarekkeelle asfaltoitujen teiden väliin.
Kohde on kahden tykin kaponieeri eli sivustatuliasema. Se on ollut hirsirakenteinen ja tuettu osaksi muuratuilla kivillä, osaksi betonilla. Hirsirakenteet on myöhemmin purettu. Jäljellä on maahan kaivettu, kaareva ja leveä yhdyshauta, joka on tuettu osaksi muuratuilla kivillä. Yhdyshaudan länsireunalla on ilmeisesti oviaukko, joka on todennäköisesti johtanut suojatilaan. Aukon reunoilla betonissa on näkyvissä pyöreitä reikiä. Yhdyshaudan eteläosasta haarautuu hauta itään, kohti Kaarelanraittia. Yhdyshaudan pohjoisosassa on kaksi tuliasemakuoppaa, joista pohjoisemman sivussa on romahtanut suojatila. Kaarelantie kulkee välittömästi ampuma-aukkojen editse, ja osa kaponieerin rakenteista on hävinnyt tien alle. Torjuntasuunta on ollut koilliseen. Puurakenteiset kaponieerit ovat harvinaisia Viaporin maarintamalla.
Kohteen lounaispuolella on kulkenut koillinen-lounas-suuntainen yhdystie, joka tutkittiin vuonna 2016 jäähallin rakennustöiden takia. Tutkimuksissa kartoitettiin paikalla sijaitseva tykkitie, kaponieeri sekä metsässä sijaitsevia painanteita. Tykkitiehen kaivettiin myös kolme poikkileikkausta, joiden profiilit dokumentoitiin. Lisäksi dokumentoitiin tien koillispäädyssä sijainnut kääntöpaikka tai risteys. Mukulakivetyn koillis-lounaissuuntaisen tielinjan todettiin säilyneen alueella hyvin.
Kaponieeri kuuluu tukikohtaan XIX, jonka puolustusasemat 1–10 sijaitsevat Maununnevan ja Kannelmäen alueella. Näistä puolustusasemat XIX: 4, 8 ja 9 ovat tuhoutuneet, mutta muut ovat kiinteitä muinaisjäännöksiä. Tukikohtaan kuuluu myös patteri B5, jonka rakentamisesta ei ole tietoa. |