Ensimmäisen maailmansodan aikainen tykkipatteri, jonka rakentamisajankohta on 1915–1918. Kohde sijaitsee Tattariharjuntien ja Muurimestarintien (Kehä I) väliin jäävässä kangasmetsässä, Raetien itäpäästä 70 m koilliseen.
Kohde on neljän tykin patteri, jonka aseistuksena on ollut neljä 152 mm:n 120 puudan piiritystykkiä, joiden pääampumasuuntima on ollut koilliseen. Kohde on yksi maarintaman parhaimmin säilyneistä tykkipattereista.
Patterin tykkiasemat on kaivettu maahan. Läntisintä asemaa lukuun ottamatta kutakin tykkiasemaa kohden on rintasuojaan rakennettu kaksi suojahuonetta. Läntisimmässä tykkiasemassa on vain yksi suojahuone. Suojahuoneet on rakennettu betonista ja kaikki ovat säilyneet ehjinä, ainoastaan sisäseinien hirret on poistettu. Paikoin suojahuoneiden hirsien painanteet erottuvat hyvin. Tykkipatterien suojahuoneiden koot ovat sisältä noin 2 m x 3 m.
Patterin itäpäässä on betoninen, kaksihuoneinen suojahuone, jonka koko on noin 7 m x 8 m. Suojahuoneen itäpuolella on neljä kallioon louhittua kuoppaa, joille johtaa yhdyshauta. Läntisin kuopista on kooltaan noin 5 m x 10 m, toiseksi läntisin noin 3 m x 4 m, toiseksi itäisin noin 6 m x 6 m ja itäisin noin 5 m x 7 m. Läntisin kuoppa on syvyydeltään noin 3–5 m, muut suunnilleen 2–3 m. Toiseksi itäisimmän kuopan taustalla on lisäksi maahan kaivettu kuoppa, jonka koko on noin 3 m x 3 m ja syvyys 1 m. Tykkipatterin itäpäästä yhdyshauta jatkuu tukikohtaan IX: 12.
Patterin taustalla, sen eteläpuolella kulkee yhdystie, jonka toisella puolella on kolme pientä, betonista suojatilaa. Näiden koot ovat noin 1 m x 2 m, mutta itäisin on lähes kokonaan maalla peittynyt ja läntisin on romahtanut. Suojahuoneille kaartaa yhdyshauta patterin itäpäästä ja saman haudan toinen haara jatkuu patterilta etelään, patterin taustalla olevan kallion toiselle puolelle. Haudan päästä jonkin verran etelämpänä metsässä on noin 2 x 3 m kokoinen ja puoli metriä syvä, suorakaiteenmuotoinen painanne, joka ehkä liittyy patterin rakennustöihin.
Patterin taustalla kulkevan yhdystien luoteispää on yhdistynyt Tattariharjuntien linjaa kulkeneeseen, Porvooseen johtaneeseen maantiehen, ja tie on kaartanut tykkipatterin ohi lounaaseen, Malmin hautausmaan koillispuolelle, tukikohdan IX: 9 luokse.
Tykkipatteri kuuluu tukikohtaan IX, jonka puolustusasemat 1–18, tykkipatterit 71 ja 72, este 1 sekä tiet 1 ja 2 sijaitsevat Malmin, Kivikon ja Tattariharjun alueilla. Näistä kohteet 5, 13–16 ja 18 ovat tuhoutuneet, muut ovat säilyneet kiinteinä muinaisjäännöksinä. |