Särkisalon lounaisosassa on pysäköintipaikan koillispuolella ehjä kiviröykkiö. Sen halkaisija on noin 6,5 metriä ja korkeus noin 0,5 metriä.
K. K. Talwinen (Muinaisjäännöksiä Jämsän kihlakunnassa, 1880-luku?) kirjoittaa, että Asemen kylän Särkisaaressa on 4 rauniota, kaikki kalliolla ja nykyään pahoin hajotettuna. Yhden raunioista purki 1880 ylioppilas Jaakkola ja löysi rauniosta yhden pienen luun. Talwinen kuvaa raunioita ja niiden sijaintia seuraavasti:
Pienin raunioista on Särkisaaren luoteisosassa, yksi saaren lounaissivulla. Tässä on ikäänkuin seinät ja sisällä palanutta soraa, hiiliä ja tuhkaa. Pituus seinäin sisäväliltä 4 kyynärää ja leveys 2 kyynärää. Ulkopuolelta pituus 2 ja leveys 1 2/3 syltä. Vähän tästä etelään kallion nenällä on kaksi rauniota vanhan "nuottapirtin kohdalla". Toinen raunioista on ikäänkuin kaksinainen. Kummassakin päässä korkeammat osat, keskikohta matalampi. Koko pituus 4 ja leveys 1 2/3 syltä mitattuna reunakivistä. Tätä rauniota Jaakkola on purkanut. Kuuden sylen päässä tästä on ympyräpohjainen läpimitaltaan 2 syltä, keskeltä melkein pohjaa myöten kuopalla oleva raunio. Kaikki rauniot ovat särmäisistä kivistä.
Kaksi näistä raunioista, ympyrän muotoinen ja sitä lähin, on mainittu myös G. A. Gottlundin teoksessa "Anttiqvariska Anteckningar 1 Nylands och Tavastehus län.
Luonti: 11.10.2005 Viimeisin muutos: 16.9.2026
Tutkimukset
Timo Sepänmaa inventointi 2000
Huomautuksia: Inventointi mainitaan Jämsän 2005 inventoinnissa (Hannu Poutiainen, Timo Sepänmaa ja Timo Jussila: Jämsä Päijänteen rantayleiskaava-alueen muinaisjäännösinventointi 2005, kohde 110, Särkisalo 2). Kertomus?
Luonti: 11.10.2005 Viimeisin muutos: 11.10.2005
Noora Hemminki, Keski-Suomen museo arkistotutkimus 2026
Huomautuksia: Kohteen tietoja täydennetty K. K. Talwisen kuvauksen perusteella
Luonti: 16.9.2026
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.