Asuinpaikka sijaitsee Sodankylän kirkosta n. 18 km pohjoiskoilliseen Ivaloon johtavan tien ja Kitisen välissä, Kaarrekosken länsirannalla. Alue on tasaista joentörmää, jota tulvavedet ovat kuluttaneet ja tuoneet uutta hiekkaa. Törmässä on ollut havaittavissa kaksi vanhaa maanpintakerrosta.
Inventoinnissa 1991 tehtiin havaintoja kosken puolivälin tienoilla joen suuntaisella rantatiellä n. n. 40 metrin matkalla sekä tukkitasanteen lounaisosassa kaivetun kuopan sekoittuneesta reunamaasta, jossa havaittiin myös palaneita kiviä.
Kohde tarkastettiin vuoden 2016 inventoinnissa. Osittain muinaisjäännösrekisterin aluerajauksen kanssa päällekkäin on leveä pengerretty lastausalue, jonka länsipuolella maaperä on kosteaa ja kasvaa tiheää pusikkoa. Muinaisjäännösrekisterin aluerajaus oli pituudeltaan yli 100 metriä, vaikka alue oli ilmoitettu vuoden 1991 inventoinnissa noin 40 metriä pitkäksi. Hieman lännempänä havaittiin vanhassa jokitörmässä useita sorakuoppia.
Vuoden 2016 inventoinnin perusteella vaikuttaa siltä, että kohde on pääosin tuhoutunut. Havaintojen teko alueella tosin oli vaikeaa muokatun alueen ja kasvillisuuden vuoksi.
Kohteen aluerajaus on ilmeisesti poistettu rekisteristä vuoden 2016 inventointihavaintojen perusteella, mutta kohde on säilytetty vielä kiinteänä muinaisjäännöksenä rekisterissä.
Luonti: 19.11.2003 Viimeisin muutos: 11.9.2025
Tutkimukset
Petri Halinen inventointi 1991
Huomautuksia: Sodankylä Kelu- ja Matarakokoski. Voimalaitosinventointi.
Raportissa on yleiskarttojen lisäksi tarkempi karttaluonnos löytöpaikasta (s. 86).
Luonti: 19.11.2003 Viimeisin muutos: 18.11.2013
Vesa Laulumaa ja Piritta Häkälä inventointi 2016
Huomautuksia: Viiankiaavan ja sitä ympäröivän alueen arkeologinen inventointi
Luonti: 29.11.2016
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.